Sosyal Medya Ve SEO Entegrasyonu

Son zamanlarda sosyal medya ve Google organik arama opzimizasyonu konusuna bütünsel bir yaklaşım söz konusudur. Konunun daha iyi anlaşılması için sosyal medya ve arama dostu pazarlama programlarının yapımı üzerine aşağıdaki başlıklardan bahsetmek daha iyi olacaktır:

Sosyal Medya Arama Pazarını Nasıl Etkiliyor?

Bu soru sosyal medya ve SEO pazarlamasını konusundaki kilit sorudur. Bu ikisi bir elmanın iki yarısı mıdır, yoksa tam tersi iki ayrı konu mudur? Bunun cevabı, kullanıcıların davranış ve internetle ilgili değişen gelecek beklentilerinde gizlidir. Sosyal medya pazarına ilginin artması, arama motoru pazarıyla ilgili kişilerin de sosyal medyaya olan ilgisini arttırıyor.

Arama yapanların beklentileri değişti.

Kullanıcılar artık sadece aradıkları şeyle ilgili bilgiyi bulmak istemiyorlar. İnsanlar sosyal web üzerinden iletişim kurdukça ve interaktif paylaşımlar yaptıkça, buldukları sonucun da sosyal web ile etkileşimli olmasını bekliyorlar.

Arama yapan kullanıcılar her zaman kendilerine faydalı buldukları siteleri bookmark ile favorilerine kaydederler. Bookmark şimdi sosyal bir paylaşım haline geldi ve arama yapan kullanıcılar beğendikleri siteleri paylaşıp birbirlerine tavsiye ediyorlar. Bu şekilde sosyal erişimli web uygulamalarının büyümesi, tüketicilerin yaptıkları aramaların sosyal entegrasyonlu olma yolundaki beklentilerini daha çok arttırıyor.

Diğer bir açıdan, standart arama yapma araçlarına göre, insanlar sosyal medyayı bir konuda bilgi bulmak için daha az kullanıyorlar.  İnsanlar resmi olarak gönderilen pazarlama mesajlarına itimat etmiyorlar fakat bir ürünü alıp denemiş insanların düşünce paylaşımları ve tavsiyeleri daha çok ilgilerini çekiyor. Pazarlamacılar bu durumu tabi ki farkına varıp e-ticaret sitelerine sahte yorumlar yazmaya başladılar.

Arama yapan kullanıcının beklentileri sosyal medya açısından SEO çalışmalarını nasıl etkiler?

Anahtar kelimeler ve linkler, SEO’nun içerik optimizasyonu için kullandığı tek taktik değil. Kullanılabilirlik, tüketicinin site içeriklerini kaydetmesini, paylaşmasını kolaylaştırıyor ve etkileşimli içerikler artan sosyal beklentiyi karşılıyor.

Pek  çok firma zengin medya içerikli ve sosyal medya araçlarını da kullanarak online reklam verebilmektedir. Linkler eklenebilmekte ve dolayısıyla reklamı gören pek çok kişi yorum yapabilmekte ve paylaşabilmektedir. Metin bazlı reklamlarda bu pek pratik bir yol değildir fakat video ve grafik bazlı reklamlar bu açıdan göz önünde bulundurulabilir.

Arama Yapma ve Sosyal Medya İçeriği Farkı

İnsanların  arama yaparken harcadıkları zaman ile sosyal medyayla harcadıkları zaman karşılaştırmasını anlamak önemlidir. Arama yapan kullanıcının karşılanmamış bir ihtiyacı veya çözülmeye ihtiyaç duyduğu bir sorunu vardır ve bu nedenle arama motorunda bir takım sorgular gerçekleştiriyordur.

Sosyal medyayla harcanan zaman aynı fikirde olan paylaşım ve öneri arayan insanların etkileşim kurdukları pek çok iletişim tipini içerir. Daha önce de söylediğimiz gibi resmi yolla yapılan reklamlar insanları çok fazla etkilemez, bu nedenle pazarlamacılar kullanıcıyla daha ilintili reklamlar yapma yoluna giderler; fakat her zaman durum böyle değildir. Sosyal topluluklara yatırılan zaman, Twitter, Facebook yada LinkedIn olmasına bakmaksızın, etkileşimin kalitesi güven üzerine kuruludur ki bunu online reklamlara uygulamanın zor olduğunu hepimiz biliyoruz.