Seo Arama Motoru Optimizasyonu

SEO’yu açıklamadan önce “arama motoru” ne demek onu bilmemiz gerekmektedir. İnternet sitelerinin içeriklerini düzenli bir şekilde indeksleyerek (yani fihristini, içerik listesini çıkararak) arşivleyen; bunlar içerisinde arama yapıp, aradığınız şeylerin hangi sitelerde, sayfalarda geçtiğini size listeyen web sitelerine “arama motoru” (search engine) denilmektedir. Google, Yahoo, Bing, Yandex ve Altavista başlıca arama motorlarıdır.

SEO, arama motoru optimizasyonu veya “arama motoru optimize edici” için kullanılan bir kısaltmadır. 1 Sektörde SEO denildiğinde daha çok ilk anlamı, yani sitenizin arama motorları için optimize edilmesi anlaşılmaktadır. Bunun yapılabilmesi için arama motorlarının nasıl çalıştığını kurumsal olarak bilmek gerekir. Arama motorları kendi yapılarının bir kısmını açıklamakla birlikte, sonuçlar içerisinde sitenizin üst sıralarda çıkması ile ilgili kuralları gizli tutmaktadır. SEO’nun önemi de burada ortaya çıkmakta. Arama motorlarının bu gizli tuttuğu kurallar, çeşitli tecrübelerle, denemelerle keşfedilmektedir. Arama motorları zaman zaman bu arama ve sıralama kural ve yöntemlerini değiştirmektedir.

PageRank Google‘ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0‘dan 10‘a kadar olan bir puanlama sistemidir.

Sitenizin arama motorlarında çok düzenli bir şekilde indekslenmesini ve üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız şunlara dikkat edilmesi gerekiyor.

1) Başlık (title) : Sitenizin her sayfasının kendisine özel bir başlığı olmalı ve bu başlık içeriği açıklayacak şekilde olmalı. Firma olarak google’un son dönemde başlığa, keyword ve descriptiondan daha çok önem verdiğini düşünmekteyiz. Bu konuda çeşitli denemeler yaptık. Bir kaç sitemizde keyword ve description koymadığımız halde, başlık dinamikliği sağlandığı haliyle siteler üst sıralara çıkmayı başardı.

2) Anahtar kelimeler (keywords): Anahtar kelimeler, her sayfa için ayrı belirlenirse çok daha başarılı sonuçlar alınacaktır. Anahtar kelimeler belirlenirken virgülden sonra boşluk bırakılmaz. Normalde virgülden sonra boşluk bırakmak imla kuralıdır fakat anahtar kelime tanımlamak için kullanılan özel bir kodlama yöntemidir. Arama motorları virgülü ayıraç olarak kullanır. Bazıları virgüllere göre kelimeleri ayırdıktan sonra kelimenin sağında ve solundaki boşluğu otomatik temizlemekte bazısı temizlememektedir. Bu da arama sonuçlarını az da olsa etkileyebilmektedir.

3) Açıklama (description): Sayfa içeriğinin bir cümlelik tanımıdır. Yine her sayfa için ayrı tanımlanmasının önemi büyüktür.

4) Her sayfanın indekslenebilmesi: Sitenizde php, ajax v.b. yapılar ya da bağlantısı olmayan gizli sayfalar var ise, arama motoru her sayfanıza ulaşamayabilir. Bunun için sitemap tanımlamak bazen kesin çözüm olmaktadır. Sitemap (Site Haritası) sitenizin arama motoru tarafından taranmasına kılavuzluk yapması için kullanılan özel bir dosyadır. İçerisinde hangi adreslerin hangi sıklıkla taranması gerektiği ile ilgili tanımlar bulunur. Bunun yanında her sayfanın permalinki (permanen link yani kalıcı bağlantı) olmasına, öncelikle dikkat edilmesi gerekir. En iyi kalıcı bağlantı ise SEF link denilen yöntemle hazırlanan adreslerdir.

5) Backlink: Bir sitenin başka bir sitenin sayfasında bağlantısının bulunmasıdır. Arama motorları son dönemde sıralama için buna verdiği önemi artırmıştır. Sitenize internette ne kadar çok link verilmiş ise, arama motorları bunları sayarak sitenizin değerli olduğunu düşünmektedir. Ancak burada önemli olan sitenizin bağlantısını barındıran sitenin de kaliteli olması gerektiğidir.

6) Benzersizlik: Aslında üst sırada çıkmadaki en önemli etken budur. Bir proje belirleyeceğiniz, sitenize bir isim vereceğiniz zaman; ismin sizi tam anlamıyla ifade etmesi kadar internette çok yaygın kullanılmayan bir ifade olması da sizi bu isimle arama sonuçlarında üst sıradan başlamanızı kolaylaştıracaktır.

7) Alan adı ve adres benzerliği: Aramalarda kullanılan anahtar kelimenin alan adı ve adres ile benzerliği de sıralamayı etkilemektedir. Örneğin bilardo ile ilgili bir site yapacaksanız, bu konuda en iyi adres bilardo.com ya da bilardo.com.tr dir. Bunun üst sıralarda çıkma ihtimali çok daha yüksektir. Alan adınız benzer olmasa da sayfa adreslerinde SEF url / SEF link denilen yöntemi kullanmak başarıyı artıracaktır. SEF Search Engine Friendly (Arama motoru dostu) anlamına gelmektedir. Özetle bir safyaya domain.com?index.php&job=page&p_id=1 şeklinde adres yerine domain.com/hakkimizda şeklinde adreslerle ulaşılmasını sağlayan yöntemlerdir.

8) Arama sonuçlarında tercih edilme: Arama sonuçları içerisinden sitenizin, sayfalarınızın tıklanarak tercih edilmesi sitenizin değerini ve sıralamanızı artırdığını (google’da) bir çok kez tecrübe ettik.