ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU (SEO)

Arama motorlarında doğal yükseliş yoluyla web sitelerin üst sıralarda çalışmasına yönelik yapılan çalışmaların bütününe arama motoru optimizasyonu denir. Seo çalışmaları, arama motorlarının web sitelerini daha kolay taranmasını sağlayacak şekilde, arama motoru kriterlerine uygun hale getirilmesine öncülük eder.

SEO

Arama motorlarında doğal yükseliş yoluyla web sitelerin üst sıralarda çalışmasına yönelik yapılan çalışmaların bütününe arama motoru optimizasyonu denir. Seo çalışmaları, arama motorlarının web sitelerini daha kolay taranmasını sağlayacak şekilde, arama motoru kriterlerine uygun hale getirilmesine öncülük eder. Yani Seo’nun amacı arama motorlarında birinci veya ikinci sayfada yerinizi aldırmaktır. Web sitenizdeki trafiği organik olarak arttırabilmenizi sağlar.

Rakiplerinizin arasından sıyrılmanız ve en ön sıralarda çıkmanız profesyonel destekleri gerektirir. Dijiton’un SEO uzmanları web sitenizin doğal sonuçlarda ilk sıralarda çıkmasını sağlar ve marka bilinirliliğinizi arttırır. Peki bunu nasıl yapıyoruz?

Web sitesi içeriklerinizin analizini yaparak, yapılarını inceleriz. Bu noktada teknik analizlerle birlikte iyileştirmeler, anahtar kelime araştırmaları ve içeriklerin buna göre düzenlenmesi, sektörel hareketliliğe göre gerekli planlamaların yapılması sağlıyoruz. Bunları iki dala ayrılan site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyon ile profesyonel olarak yerine getiriyoruz.

Arama Motorlarında İlk Sıralarda Yerinizi Alın

Seo çok yönlü, dinamik ve derin bir çalışma gerektirir. Hızlı sonuç alınacak ve hızlı şekilde sunulacak bir hizmet türü de değildir. Bu nedenle uzun vadeli başarıya ulaşmak istiyorsanız, biraz sabırlı olmanız gerekir. Hangi işlemler yapılıyor ki bu uzun bir sürece dönüşüyor diye merak ediyorsanız, aşağıda ilk adım olarak yaptığımız işlemleri sıraladık.

 • Google Analytics Raporu
 • Ziyaretçi Davranış Analizleri
 • Hedef Seçimi
 • Browser Uyumluluğu
 • Pozisyon Değerlendirme Google Webmaster Kurallarına Uyum
 • Keyword Analizi
 • Rekabet Analizi
 • Web Site Kod Analizi

Bu işlemlerin yanı sıra site dışında, sayfalarda veya sosyal ağlarda yapılacak SEO çalışmaları da vardır. Dolayısıyla emek gerektiren bir süreçtir. Ancak Dijiton’un uzmanlığı ile SEO hizmeti alabileceğiniz gibi danışmanlığımızdan da faydalanabilirsiniz.

Seo Çalışmalarında Sık Yapılan Hatalar

Başarılı bir Seo çalışması ortaya koymak için birtakım kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Ancak yapılan bazı teknik yanlışlıklar arama motoru optimizasyonu çalışmalarını boşa çıkarabiliyor.

 • Yanlış anahtar kelimeleri seçildiği takdirde site ile uyum sağlanmaz ve arama motorları taramasında ön plana çıkılamaz. Seçilen anahtar kelimeye yoğunluk gösterilmelidir. Ayrıca doğru anahtar kelime için backlink alınmalıdır. Bu yükselişi sağlar.
 • Site başlıklarının doğru seçilmemesi de hataların en başlarında gelir. Web sitelerinde <title> </title> etiketlerinin boş bırakıldığını gözlemliyoruz. Dolayısıyla bu etiketlerin doldurulması gerekir.
 • Javascript ile oluşturulmuş menüler GoogleBot tarafından okunmadığı gibi indekslenemiyor. Bu sizin arama motorlarında görünmemenize neden oluyor. Bunun için yapılabilecek bir çözüm JavaScript menüsü kullanılırken sayfa linklerinin sitemap dosyasında belirtilmesidir. Böylelikle sayfalarınız görünür ve indekslenir.
 • Sitelerin yeterince güncellenmemesi ve bakımlarının yapılması da sitenizin arka plana atılmasına neden olur.
 • Sayfa içeriklerinde anahtar kelime eksiklikleri web sitenizin aşağılara düşmesine neden olur. Aşırı anahtar kelime kullanımı da spam yaptığınızı gösterir. İçerikle alakalı kelimeler siteye orantılı olarak dağıtılmalı ve ideal miktarda kullanılmalıdır.
 • Kopya içerik kullanımı ve sürekli tekrarlayan ifadeler spam olarak nitelendirilir. Bu nedenle özgün içerikler kaliteli bir şekilde üretilmelidir.
 • Sonuncu ve en önemli kısımlardan biri de sürekli değişim gösteren Seo kriterlerine göre çalışma yapılmasıdır.

Dijiton SEO uzmanları, güncel gelişimlerin takiplerini iyi yaparak, kendini sürekli güncel tutar. Bu sayede arama motorlarında üst sıralarda yerinizi almanız için gerekli çalışmaları yapar.

TOP