Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik, kelime anlamı olarak kurumun, firmanın, vakfın veya bu çeşitte ki başka oluşumların hem şirket içerisinde hem de şirket dışında davranışını, imajını, duruşunu temsil edecek olan kavramdır. Yani aslına bakarsanız isminden de anlaşılacağı üzere şirketin kimliğini ifade eder.

Bir başka ifadeyle kurumsal kimlik firmaların dış ve iç dünyadan görünen yüzünü ifade etmekte. Firmalarda ortaya çıkabilecek olan kimlik kargaşasını yok eden şey kurumsal kimliktir. İyi bir tasarımı bulunan kurumsal kimlik firmasının, müşterilerine veya hitap ettiği hedef kitlesinin gözünde prestij kazanımını, firmaların güvenilir ve sağlamlığının artmasına destek olur. Aynı zamanda akılda kalıcı etkin bir şekilde oluşturulan bu kimlik tasarımları firmalar tarafından özümsendiği zaman müşterilerin nezdinde firmalara olan güvende artış görülür. Bu sayede müşterilerin aklında firmalar daha çok yer etmeye başlar.

kurumsal-kimlik-nedir

Kurumsal Kimlik Çalışması Nasıl Olmalı?

Kurumsal kimliğin oluşum evrelerinde firmalar, tasarımlara özen göstermeli ve hatta bunun için alanında uzman ve profesyonel kişiler ile çalışmalar yürütmelidir. Nedeni ise kurumsal kimliğin bir çeşit kurumun imzası görevi üstlendiğinden bir defa kullanılmaya başlamasının ardından insanlar ortaya çıkan bu kimlik ile firmaları kafasında bağdaştırır. Firmalar içinde tekrar bir kurumsal kimlik oluşturma süreci oldukça zahmetli ve zor bir süreçtir.

Kurumsal Kimlik Kavramının Kapsamı

Pek çok ögeyi içinde barındıran kurumsal kimlikten kısa bir şekilde bahsetmek gerekirse eğer; firmaların üretmiş oldukları ürünlerle bu ürünlerin bina, ambalajlama şantiye ya da ofis alanlarında edindikleri çevre, firmalara ait olan tabelalar ve diğer çeşitlerde ki yönlendirme araçları, fuayeler, firmanın düzenlemiş olduğu sergiler, zarflar, firma elemanlarına ait olan kartvizit çalışmaları, firmaların kurum dışı ya da kurum için kullandığı antetli kağıtlar, firmanın ismi ile kesilmiş olan faturalar, irsaliyeler ve tahsilat mektupları, firmanı çıkarmış olduğu kurumsal yayın organları, firmanın vermiş olduğu sertifikalar, raporlar, kataloglar, broşür ve reklamlar, ayrıca firmaları eğer var ise ajanda, bayrak, bloknot gibi promosyon ürünleri firmaların kurumsal kimliğini ifade eden bazı ögeleri temsil eder.

Tüm bunların yanı sıra firmaların web siteleri veya değişik dijital ortamlarında yönetimleri de kurumsal kimlik çalışmalarını içinde bulundurur.

Görüldüğü gibi kurumsal kimlik kavramı, bir firmanın bütün alanlarda ki imajını temsil etmekte. Bu nedenle de firmaların aslında en önemli reklam aracı olarak da görülebilir. Bu alanda uzmanlarla yürütülen çalışmalar sizleri kurumsal kimlik oluşumlarında öne taşır. Hiçbir detayın göz ardı edilmeden olmazsa olmaz temel kavramları üzerine kurgulanan kurumsal kimlikler sizi ve firmanızı her zaman zirve sahibi yapar.

Kurumsal Kimlik Oluşum Evreleri

Beş temel üzerinde kurumsal kimlik oluşum evreleri ele alınabilir. Bunlardan birincisi tasarıma başlanılmadan önce, gerçekleştirilecek olan bütün işlerin belirlenme ve onaylanma evresidir. Firmalar ilk olarak ne istediğine karar vermeli ki tasarım sürecinde uzmanların işi daha kolay olabilsin.

Zamanlama ise ikincil aşama olarak ele alınır. Tasarımların oluşturulma sürelerinde belirli bir süreye sadık kalınarak gerektiği şekilde oluşturulması, tasarımların çağın beklentilerini karşılaması ve çağa uygunluk göstermesi, firmaların çağdaşlığı ve geçerliliği bakımından oldukça önemli bir detaydır.

Üçüncül aşama ise sunumdur. Sunumlar uzmanlar tarafından hazırlanılarak kullanılmadan evvel firma yetkililerinin onayına sunulur.

Düzeltme aşaması ise dördüncü aşama olarak ele alınabilir. Sunumların gerçekleşmesinin ardından şayet yetkililer gerekli gördü ise tasarımlar üzerinden değişiklikler gerçekleştirilir. Firmaların isteğine göre tasarımlar uygun hale getirilir.

Kurumsal kimlik oluşum evrelerinde ki son aşama ise artık onaylanmadır. Tasarımların gerekli olan bütün alanlarda yayılması ve basılması sürecidir. Burada ki zamanlama ve öncelikli olarak hitap edilecek olan kitlenin belirlenmesi oldukça önemli olmaktadır. Aksi halde firmalar prestij kaybı yaşayabileceği gibi beklenen etkinin gösterilmesine de engel olabilir.

Firmanızı ve aslında sizi yönetecek olan kurumsal kimlik tasarımlarında Dijiton olarak bizlerle çalışma yürütmeniz halinde emin olun ki başarı kaçınılmaz bir hal alır. Sizler için en iyi şartları güncelleyip en iyi sunumlarla hizmet sunuyoruz. Sizi en iyi yansıtan firma aslında işini benimseyen, özen veren ve kendi kimliğini oluşturuyormuş hissi uyandıracak profesyonel ve kaliteyi ifade eder. İşte bunun için Dijiton sizinle.

Fiyat Teklifi İste

Lütfen almak istediğiniz hizmet ile alakalı formu doldurunuz, sizlere en kısa zamanda geri dönüş yapacağız.

Yukarı