KATALOG VE BROŞÜR TASARIMI

Katalog ve broşür tasarımları tanıtım amaçlı kullanılan ve içinde ürün ve hizmetlerin anlatıldığı kitapçıklardır. Aynı işleve sahip gibi görünse de farklılıkları vardır. Broşürlerin sayfa sayısı 10’u geçmezken kataloglar daha uzun sayfalardan oluşur.

Katalog ve Broşür Tasarımı

Katalog ve broşür tasarımları tanıtım amaçlı kullanılan ve içinde ürün ve hizmetlerin anlatıldığı kitapçıklardır. Aynı işleve sahip gibi görünse de farklılıkları vardır. Broşürlerin sayfa sayısı 10’u geçmezken kataloglar daha uzun sayfalardan oluşur.

Katalog tasarımı, birçok amaç için kullanılır. Örneğin bir mobilya firmasının kataloğu olduğu gibi bir şehrin tarihi yapılarının da kataloğu olabilir. Genellikle kitap şeklinde hazırlanır ve sayfa sayıları fazladır. Ancak bazen kartela veya fişler ile de hazırlanabilir. Katalog tasarımında temel nokta açıklayıcı ve anlaşılır bilgiler içermesidir.

Broşür tasarımı da yine birçok amaç için tercih edilebilir. Burada temel nokta ise açıklayıcı bilgilerin kısa tanımlar şeklinde aktarılmasıdır. Broşür tasarımı ilgi çekici olmalı ve akılda kalıcı olmalıdır. Etkili bir broşür reklam faaliyetleri oldukça etkilidir. Görsellik sunulduğu için insanların akıllarında kalma oranı yüksektir.

Etkili Katalog ve Broşür Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

Her iki tür için de geçerli olan ve önemli olan ilk kıstas araştırma evresinin yapılmasıdır. Katalog ve broşür tasarımı isteyen müşterinin istekleri, beklentileri dikkate alınarak, bunlara ilişkin gerekli analizler yapılmalıdır. Nedir bu analizler? Firmaya ilişkin gerekli bilgiler toplanır, hitap edilecek kitle belirlenir ve rakip firmalar incelenerek analizleri yapılır.

Bu analizler yapıldıktan sonra katalog ve broşür tasarımında okuyucuların ilgisini çekecek görselliklere yer verilerek, konuyla ilgili açık, net ve anlaşılır bilgiler yer almalıdır. Hizmetlere ilişkin kaliteli fotoğrafların özgün bir biçimde yansıtılması etkili olmasında en etkili faktörlerdendir.

Katalog tasarımlarında baskı yöntemlerinden olan mat/parlak selofan, gofre (kabartma), lak (parlatma), yaldız varak, tel dikiş, omega dikiş gibi sayısı artan yöntemlerden hem bütçeye en uygun olanı hem de firmayı en iyi yansıtabilecek olan baskı türü seçilmelidir. Dijiton’un anlaşmalı olduğu matbaa ve dijital basım evleri fiyatlandırmalar konusunda yardımcı olmakla birlikte en kaliteli baskılara sahip olmanızı sağlar.

Broşür ve katalog tasarımlarında mutlaka firmaya özgü tasarımlar ve renkler barındırmalıdır. Yani tasarımlarımız firmayla bütünleşmiş bir şekilde kullanıcıya ulaşmalıdır. Firmanın amblemleri, verdiği mesajlar, yazıların uygun fontları, görsellerin doğru konumlandırılması gibi birçok tasarım bileşenini titizlikle çalışarak kaliteli bir formda sunuyoruz.

Firmalar ürün ve hizmetlerin tanıtımlarını yapmak amacıyla etkin tasarımlar kullanarak katalog ve broşür tasarımlarını yaptırmak ister. Dijiton bir tasarım ajansı olduğu için firmaların bu isteklerine yaratıcı ve efektif çözümler üreterek, istenen tasarımlara kavuşturur.

TOP