WordPress Nedir?

Site için oluşturulan platformlarda aranan en büyük özelliklerden bir tanesi kullanım kolaylığıdır. Kolay yönetilen web siteleri site sahiplerine avantaj sağlamaktadır. Bu noktada karşımıza WordPress çıkıyor. Peki WordPress nedir? Bu platform e-ticaretten kurumsal firmalara kadar pek çok site sahibinin kullanabileceği bir CMS’dir. Esneklik ve kullanımının kolay olması gibi avantajlar sunması ile ön plana çıkmakta olup ölçeği fark etmeksizin her türlü web sitesi için rahatlıkla kullanılabilmektedir.

B2 olarak bilinen bir bloglama aracı olarak 2003 yılında kurulmuştur. Kodlama tabanlı olan bu sistem sonrasında daha tutarlı olan özellikler ile donatılmıştır. Sonuç olarak da ortaya WordPress çıkmıştır. Farklı web siteleri için işlenebilen bir içerik yönetim sistemi olan WordPress ne işe yarar, bir de bunu inceleyelim.

Açık kaynak kodlu olması, kullanımının kolay ve esnek olması, ücretsiz maliyet sunması, eklentiler ile birlikte genişletilmesi, SEO’ya uyarlanabilir olması, temalar vasıtası ile özelleştirilebilir seçenekler, güvenlik gibi amaçlar için tercih edilen bu sistem sitelerin yönetilmesini sağlamaktadır. Site sahipleri genel olarak çok fazla kod yapısına hakim olmadığından dolayı kod yazmak yerine bir panel üzerinden sitenin yönetilmesine imkan tanıyan bu sistem pek çok avantaj sunuyor. WordPress nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız üstelik bu sorunun cevabı çok kolay. Kullanıcı adı ve şifre yazarak panele giriş yapabiliyor, metin ekleyebiliyor, düzenleyebiliyor ve siliyorsunuz.

Bir de bu sistemin özelliklerine göz atalım.

  • SEO için maksimum bir kod düzeyi sunulmaktadır.
  • Yükleme hızı oldukça iyidir.
  • Kullanıma hazır olarak sunulmakla birlikte aynı zamanda mobil uyumludur.
  • Kullanıcı ara yüzü kolay bir kullanım sunar.
  • Yerleşik bir blog sistemi bulunur.
  • Gezinme menüleri oluşturulabilir.

60 milyondan fazla olan web sitelerinin %36’dan fazlası bu sistemi kullanmaktadır. Bir alan adı, barındırma ve WordPress yazılımları ile birlikte sizler de bu sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu tür sitelerin kullanılabilmesi için eklentilerin olması gerekmektedir. Yedekleme, güvenlik, e-ticaret gibi pek çok eklenti yüklenerek sistem kullanılabilir. Bu gün blog, e-ticaret, haber, müzik gibi pek çok türde web sitesi sahipleri sunduğu avantajlar bakımından bu sistemi tercih ediyor.