Sitenize Nasıl SEO Teknikleri Ekleyebilirsiniz

Sitenizin arama motorlarında tıklanma oranını arttırmak online büyüme ve varolan konumu koruma açısından büyük önem taşımaktadır. Sitenizin arama sonuçlarında görünme sıklığı arttıkça, en tıklanılan ve imrenilen site olma durumunuz da artar. O halde, sitenizin arama motorlarında görünme durumunu nasıl arttırabilirsiniz? Bunun bir yolu, arama motorlarında belli aramalarda yer almak için sponsorluk ücreti ödemektir. Bu metodun başarılı olması için belli bir miktar bütçe ve zaman ayırmak gerekiyor. Sitenizin aranma potansiyelini arttırmak için yine de bazı gelişmiş teknikler uygulayabilirsiniz.

1-      Kullanıcı dostu programlama yapabilirisiniz. Arama motorlarının tek hedefi tıklanma sayısını arttırmaktır, çünkü daha çok tıklanmak, daha çok para demektir. Tıklama işlemini insanlar yapar. Dolayısıyla kullanıcı dostu demek, arama motoru dostu demekle aynı anlama gelir. Sitenizin kullanıcı dostu olarak geliştirmek birincil önceliğe sahip olursa, bu aynı zamanda sitenizi arama motorları için de optimize etmenizi sağlar. Sitenizi kullanıcılar için en uygun okunurlukta olacak şekilde programlayın. Sitenizde mümkün mertebe(mesela ana menünüzde veya linklerinizde) resimden çok yazı kullanın. Resim kullandığınız zamanlardaysa, kullanıcıya yardımcı olmak amacıyla resimlerinize uygun ve açıklayıcı alt metinler yazmayı unutmayın. Arama motorlarının ana metin ve alt metin olarak yazdığınız şeyleri indekslediğini unutmayın.

2-      Kendinize hedeflediğiniz anahtar kelimeleri liste haline getirin. Belki bu durum size biraz pisişik güçlerinizin olması gerektiği izlenimi verebilir ama kullanıcıların zihnine girebilmek önemli bir basamaktır. Kullanıcıların sitenizi bulmak için hangi kelimeleri kullanabileceklerini tahmin etmelisiniz. Oluşturduğunuz anahtar kelime listeniz endüstriyle ilişkili kelimeleri ve kendi hizmet alanınızla ilgili klişe sözleri de içermeli. İşin içinde olmayan bir insanın sitenizde sunduklarınızı işin içinden olan insanlara nasıl anlatabilecekleri üzerine düşünün. Google AdWords-Yahoo Search Marketing gibi sitelerden de anahtar kelime seçimleri konusunda yardım alabilirsiniz. Bu servisler size tıklanma sayısını öğrenmek, bütçe önerisinde bulunmak ve alternatif anahtar kelimeler bulmak konusunda yardımcı olacaktır. Verilen öneriler güncel arama motoru kullanımını baz aldıkları için size muhteşem fikirler sunacaklardır. Ayrıca hiçbir ücret ödemeden bu sitelerin test etme hizmetini de kullanabilirsiniz.

3-      Google site navigasyonunun devamlılığını sağlamak gerekir. Arama motorları kullanıcıların sonuç sayfasındaki tıklamaları arasında geçen süreleri takip ederler. Yani bir kullanıcı sizin sitenizde arama sayfasına tekrar geri dönmeden önce uzun zaman geçirmişse, arama motoru sitenizin önerilen anahtar kelime açısından faydalı olduğu kanısına varır. Bu da sitenizin yüksek bir rank almasını sağlar. Bu nedenle navigasyon yapınızın kullanıcıya istediği şeylere nasıl ulaşacağını anlaşılır bir şekilde göstermesi gereklidir. 3-Click kuralını biliyoruz fakat bir kullanıcı aradığı bilgileri kolay yönlendirmelerle sizin sitenizde bulabiliyorsa tıklamaya devam edecektir.

4-      Sitenize anlamlı sayfa başlıkları ekleyin. Her bir sayfanıza sayfa içeriğine uygun özel başlıklar ekleyin, genel bir başlık vermekten kaçının. Arama motorları sitenizin her sayfasını incelediği için, ziyaretçilerin aradığı sayfa sadece ana sayfanız olmayabilir. Sayfalara verdiğiniz başlıkların sayfa içerikleriyle alakalı olmasına dikkat ediniz. SEO uzmanları, sayfa başlıklarınızın anahtar kelimeleri barındırmasını tavsiye ederler. Kullanıcı merkezli bir yaklaşımla, kısa ve anlamlı başlıklar kullanıcı tarafından kolayca anlaşılabilir. Hedeflediğiniz anahtar kelimelerle aranan siz olursunuz.

5-      Kaliteli sayfa tariflerinde bulunun. Meta tag’ları kullanarak sayfanıza kısa açıklamalar ekleyebilirsiniz. Pek çok arama motoru bu meta tag’ları arama sayfasında sayfa başlığının altındaki açıklama olarak kullanmaktadır. Eğer sayfanızda meta tag’ları yer almıyorsa, bu durumda arama motoru sayfanızdaki ilk birkaç satır metni açıklama metni olarak seçer. Sonuç olarak Meta tag’ları size arama motoru sonuç sayfasında siteniz gözükürken potansiyel ziyaretçinizi kontrol edebilme olanağı sağlar.

6-      Optimize edilmiş içeriğe odaklanın. SEO hakkındaki bütün ipucu ve hilelere bakmaksızın, arama motoru sıralamanızı yükseltmenin en etkili yolu kaliteli içerik geliştirmektir. Sitenizin kodlarını yazarken, oluşturmuş olduğunuz anahtar kelime listesindeki kelimeleri kullanmaya özen gösteriniz. Verdiğiniz bilgiler mantıklı ve kullanıcı tarafından rahat anlaşılır olmalıdır. Unutmayın kullanıcılar genellikle istedikleri bilgiye yönelik kısa açıklamaları okurlar ve gerisini atlarlar. Bu nedenle sayfanızın üst kısmının yakınına metin girişi yapınız. Sayfayı alta kaydırmadan kıymetli bilgi vermeyiniz fakat yine de arama motorlarının dikkatini çekecek kelimelere yer veriniz. Mesela bültenlerde yer alan başlıklar okurlar tarafından daha anlaşılabilirdir. Text olarak belirtilmiş linkler de içeriğinizdeki anahtar kelimelere ilgiyi toplayarak, ziyaretçinin sitenizdeki diğer sayfaları da dolaşmasını sağlar.