Site İçi E- Ticaret Taktikleri

Günümüzde e-ticaret sitelerinin giderek artan sayısı ile birlikte Türk e-ticaret sitelerinde büyük bir ivme kazandı. Fakat e- ticaret sitelerinde yer alan ürünler tedarikçiler aracılığı ile sağlanan ve sitede aynı biçimde satışa sunulan ürünler olmaktadır. Bu nedenle de bir markaya ait olan herhangi ürün pek çok e-ticaret sitesinde de yer almakta. Hizmet ve gelişim konusunda e-ticaret sitelerin en büyük sorunu benzer ürünler ile özgün bir çalışma gerçekleştiremiyor olmalarıdır. Bu kapsamda ürün tedarikçisi aracılığı ile belirlenmiş olan bir ürün içeriği bütün e-ticaret sitelerinde aynen kendisine yer bulur. Bu durum ile de

  • Ürün Görseli
  • Ürün Başlığı
  • Ürün Açıklamaları

Gibi özellikler aynı olmakla beraber büyük oranda benzerlik de ortaya koymaktadır. E-ticaret siteleri SEO kalitesi anlamında belirli bir çizgiyi seyretmekte. Bu durumu da sadece size yapacağımız site dışı SEO çalışmalarımız ile kazanabilirsiniz. Ürün açıklamaları, ürün sayfalarına yönelik title ve yorum alanları gibi alanların özgünleştirilmesi ile birlikte benzerlikten büyük oranda kurtulup sıralamalarda rakiplerinizden bir adım önde yer alabilirsiniz.

Yeni Eklenen Ürünlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ürün Görseli

Resimler, ürün sayfaları için kullanılması gerekiyor ise ürün sayfasında görüntülenebilecek boyutta orantılanarak sunucuya yüklenmelidir. Genişlik ve yükseklik ölçüsü kodlarından yararlanarak orijinal olmayan bir boyuta taşınmamalıdır.

Her bir resmin isimleri ürün isimlerin türevlerinden veya ürün isminden oluşmalıdır. Kullanıcılar açısından önem arz eden anahtar kelimeler tercih edilerek SEO kapsamında doğru bir sistematiği oluşturabilirsiniz.

Kullanıcı odaklı olarak ürün isimlerinde tercih yapılmalıdır. Bu arama sonuçlarına ise Google Adword Keywords Tool yardımı ile erişim sağlayabilirsiniz.

Tercih edilen görsellerde şayet link kullanılacak ise mutlak suretle link title tercih edilmelidir. Ayrıca resim başlığında da ürün adı tam olarak geçmelidir.

Tercih edilen resimlerde alt etiketler mutlaka yer almalıdır. Bu etiketler aracılığı ile ürün resim hakkında bilgiler Google’a sunulabilmeli. Yine resimler alt etiketleri ile birlikte ürün başlığı ya da ürün ismi kullanılarak oluşturulmalıdır.

Tedarikçilerden elde edilen resimler, boyut olarak fazla kapasiteye sahip olabilir. Bu nedenle de ürün sayfaların boyutlarında yapılacak olan artış da açılmasını geciktirebilir. Dolayısıyla ürünün resimlerinin sunucuya iletilmesinde önce kalitesi bozulmaya uğramadan dosya boyutunun optimize edilmesi gereklidir.

Sitede yer alacak olan bütün resimler sitenin kendi sunucusunda yer almalıdır. Bu sayede, ürüne ilişkin olarak görsel aramalarda üst sıralarda bulunmak ziyaretçi sayısını artırabilir. Ayrıca farklı e-ticaret sitelerine ait olan sunuculardan çekilen resimlerin kullanılıyor olması, Google gözü ile ürün resmi açısından başka sitelerden kopya çekildiğini ve aslında bu hususta resmi çekilen sitelerin daha nitelikli olduğu düşüncesine yol açar.

Ürün açıklaması ya da ürün ön izlemesinde hiçbir şekilde başka sitelere ait olan resimler yer almamalıdır. Aksi halde yapılacak olan SEO çalışmalarının da etkisi büyük oranda azalmaya gidecektir.

Ürün Başlığı

Başlık seçimi ürün sayfaları adına e-ticaret sistemlerinin SEO yapısı için en önemli durumdur. Ürün başlıklarında tercih edilecek olan gereksiz bağlaç, kelime ve arama hacmi düşük özellikler arındırılarak mümkün olduğunca son kullanıcının yapmış olduğu aramalara göre düzenlenmelidir.

Ürün isimleri ya da başlıkları en iyi tercih marka-model-ürün cinsi yapısı olmaktadır.

Türkiye bazlı arama hacmi sonuçlarını çıkartabilir ve kelime sayısı en az olandan en çok olana doğru düzenli bir artışı gözlemleyebilirsiniz. Bu durum sayesinde başlıklarda tercih edilecek olan kelime sayısının da önemini kavrayabilirsiniz. Genel anlamda kullanıcıların arama eğilimleri, daha az kelime sayıları üzerine olduğundan başlıklarda da minimum sayıda kelime tercih etmek sizler için her zaman avantajlı olacaktır.

Arama motoru üzerinde iyi bir sıralamaya sitenizi yükseltmek ve hedef kitlenize kolayca ulaşmak için SEO konusunda uzman olan Dijiton olarak her zaman yanınızda yer aldığımızı belirtmek isteriz. Diğer tüm detaylar ve konu hakkında bilgilendirme için fiyatlarımız kısmını inceleyebilir ya da size özel detaylar için anında teklif alabilirsiniz.