Lorem Ipsum Nedir?

Lorem Ipsum dijital bir kavram olarak yeni yeni karşımıza çıkıyor olsa da tarihi çok eskilere dayanıyor. 500 yıl önce bir matbaacı tarafından hazırlanmış olan font model kitabında var olan kavram yazılı olarak yapılacak olan çalışmalarda yazının nasıl görüneceği ile ilgili bilgi vermek amacı ile oluşturulmaktadır. Aslında ona bir taslak metni desek daha iyi olur. Dijital tasarımların ya da baskı ürünlerinin değerlendirilmesinde kullanılan bu kavram aynı zamanda tasarımın değerlendirilmesini de daha kolay hale getiriyor. Objektif bir yargılama yapabilme gibi avantajları ile de aynı zamanda yarar sağlıyor.

Aslına bakılırsa lorem ipsum bir gelenek haline gelmiştir. Online tasarım, matbaa gibi pek çok sektörde aktif olarak kullanılmaktadır. Taklit yazı bloğu olarak da bilinen bu kavram masaüstü yayıncılık için çokça kullanılıyor. Elektronik olarak yazı gerektiğinde hazır bir taslak olarak öne sürülen bu metinler sadece paragraflardan oluşmuyor. M.Ö. 45’li yıllarda Latin edebiyatı eserlerinde de kendisine rastlamak mümkün. Baktığınızda anlayamayacağınız bu Latince kavramlar zamanla aslında işlevsel bir kaynak olduğunu kanıtlamıştır.

Çiçero tarafından yazılan İyi ve Kötünün Uç Sınırları adlı eserde de yer alan lorem ipsum Lipsum olarak da bilinmektedir. Bu tür eserlerde kendisine rastlanması sebebi ile etik teoriler tarafından bilimsel olarak da incelenmektedir. Dijital bir tasarım hazırlandığında çalışma taslaklarına metinlerin eklenmesi okuyucuların dikkatinin dağılmasına yol açacaktır. Bir alanın boş bırakılması kadar içerik gelecek alana “bu alan doldurulacak” şeklinde ibareler bırakmak kullanıcıda olumsuz imaj yaratacaktır.

Web tasarımı sektöründe de yaygın olarak kullanılan lorem ipsum kullanıcıların dikkatinin dağılmasının önüne geçmekte ve düzenli bir taslak oluşturulmasına vesile olmaktadır. Bunun için kullanılan hazır kaynaklar da bulunmaktadır. Özellikle 1990’lı yıllarda rastlanan ve Aldus Pagemaker programları ile aslında bu kavramın iyice yaygınlaştığını söylemek de mümkündür. Dolgu metni olarak kullanılan lipsum anlamlı içeriklerin sunulmasına yardımcı olurken sade bir gövde yapısının oluşturulmasına da imkan tanır. Harekete geçirici olan mesajlar ya da dikkat dağıtıcı içerikler yerine lipsum kullanılması oldukça mantıklı olacaktır ve aralarında tercih edebileceğiniz farklı versiyonlara da ulaşmak mümkündür.