E-Ticaret Sitesi Kurmak

Geleneksel ticaret günümüzde önemini yitirmeye başladı. E-ticaret kavramı ile birlikte sanal mağazalar ön plana çıktı ve tüketiciler pek çok imkana kavuştu. E-ticaret sitesi kurmak ise popüler bir hale geldi. Peki bu tarz bir site kurmak için gerekenler nelerdir, inceleyelim.

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler 6 aşamadan oluşmaktadır.

  1. Site kurmaktan önce bir şirket kurmak gereklidir. Çünkü vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Firmanız varsa bunla yolunuza devam edebileceğiniz gibi şahıs şirketi de kurabilirsiniz.
  2. Şirketinizi kurduktan sonra bir alan adı almanız gerekecek. Akılda kalıcı, net ve dikkat çekici bir isim almanız çok önemli. E-ticaret yaparken başarı sağlamanın ilk kuralı alan adını doğru seçmek olmaktadır.
  3. Şirket kurduktan sonra sıra ürün seçimine geliyor. Çünkü fiziki bir mağazanız olmasa da sonuç olarak dijital mağazanız üzerinden ürün ya da hizmet satışı yapacaksınız. Tek ürünlük bir web sitesi olabileceği gibi çok sayıda üründen oluşan bir site de kurabilirsiniz. Ancak ürün seçiminde hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize göre seçim yapmanız gerektiğini unutmayın.
  4. Ürün seçimi sonrasında bir kargo şirketi ile anlaşmalısınız. Gönderi yöntemleri çeşitlilik arz etmektedir. İnternet üzerinden tanıtım ve satışını yaptığınız ürünleri gerçek kişilere göndermek için kargo fiyatlarını öğrenerek herhangi bir firma ile anlaşma sağlamanız gerekiyor.
  5. Firma seçimi sonrasında ödeme yöntemlerine karar vermelisiniz. Çoklu ödeme seçenekleri tüketiciler tarafından çok sevilmektedir. Bununla birlikte ödeme yöntemlerinin güvenilirlik arz etmesi de gerekiyor. Çünkü pek çok kişi güven duymadığı için alışveriş yapmaktan vazgeçiyor. Bu sebeple havale, kapıda ödeme, kredi kartı gibi farklı ödeme seçeneklerinden müşterilerinizi yararlandırmalısınız.
  6. Daha sonra ise alt yapıyı oluşturmalısınız. Satış yapabilmeniz için bir web sitesine ihtiyacınız olacaktır. Müşteri memnuniyeti sağlamak için geniş bir alt yapı sistemine sahip olmanız gerekiyor. Hazır bir alt yapı ilk etapta da işinizi görecektir. Çünkü hazırlanan sistemler ihtiyacınızı karşılayacak olan donanıma sahiptir. Yine alt yapının mobil cihazlarla uyumlu olması, paket içeriği, eğitimler gibi detayları inceledikten sonra site sahibi olarak e-ticarete başlayabilirsiniz.