CSS Nedir ?

Açılımı “Cascading Style Sheets” , Türkçe karşılığı “Basamaklı Biçim Sayfaları” ya da “Basamaklı Stil Şablonları” olan bir markup dilidir. CSS en basit şekliyle HTML etiketlerimizi görsel açıdan (boyut, renk , font vs.) geliştirmemizi sağlar. Adından da anlaşılacağı gibi basamaklı yapısından alır. 

CSS’in Kaç Stil Sayfa Türü Vardır?

1 – Internal (İç)
CSS kodlarımızı sayfanın üst kısmına style etiketi içine yazdığımız biçimidir.

2 – External (Dış)
CSS kodlarımız için .css uzantılı bir doküman açıp buraya yazdığımız daha sonra da bu dokümanı link etiketi ile HTML içerisine çağırdığımız yazım biçimidir.

3 – İn-line (Satır İçi)
CSS kodlarımızı HTML yapımızın içine in-line bir şekilde yazdığımız biçimdir.

CSS’in Bize Sağladığı Faydalar Nelerdir? 

Farklı tarayıcılar ve farklı boyutta ki cihazlar için (Tablet , Mobil vs) özel olarak değişiklik yapma imkanı sunar. Böylelikle siteniz her boyut için uyumluluk gösterir.

Yazacağınız CSS kodlarını tek bir dosyada tutarak düzenliliği sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem yapım aşamasında hem de sonraki zamanlarda bir kodu veya kod satırını bulmak çok daha kolay olur.

Sitemize renk, düzen ve esneklik katarak daha fazla kullanıcının ilgilisini çekmemizi sağlar.

Bir etikete(Örneğin sayfada ki bütün p etiketine) teker teker stil vermek yerine CSS ile tek bir etiket açarak bütün p etiketlerine stil verebiliriz.

Kısacası CSS ile zamandan tasarruf edip, sitemizi gerek tasarım yönünden gerek esneklik yönünden çok üst noktalara taşıyabiliriz.