Statik Web Tasarımı

Web tasarımlarıyla ilgili çalışmalar gerçekleştiren veyahut web sitesi kurmayı düşünenlerin karşısına çıkan kavramlardan birisi de statik web tasarımı kavramıdır. Dinamik ve statik web sitesi olarak altyapı yönünden iki gruba ayrılan web sitelerinde son yıllarda statik web siteleri yoğun talep görmeye başladı. Web sitesinin hangi altyapıda oluşturulacağına göre ekibimiz tarafından kapsamlı çalışmalar gerçekleştiriyor. Son yıllarda uluslararası pazarda sıkça tercih edilen statik web sitesi kurulumu konusunda deneyimli ve uzman ekibimizle, son derece başarılı çalışmalar ortaya koyuyoruz.

Statik Web Tasarımı Nedir?

Temel standartlarda bir web sitesinin kullanıcıya aktarmış olduğu tüm veriler, bir veri tabanından alınmaktadır. Dinamik web sitesi olarak isimlendirilen bu web sitesi altyapısının dışında statik web sitesi altyapısı da bulunuyor. Statik web tasarımı altyapısında veriler, veri tabanından alınmaz. Doğrudan HTML kod içermektedir. Bu site altyapısında sürekli olarak yeni veri girişlerinin gerçekleştirilmesi konusunda sınırlılık bulunmaktadır. Bu nedenle de statik web siteleri, içeriği her zaman aynı olan ve sadece sınırlı sayıdaki sayfadan oluşan, interaktif kullanım şansının bulunmadığı bir altyapıdır. Bu yüzden de günümüzde ağırlıklı olarak tanıtım ve bilgi amaçlı olarak kurulan web sitelerinde tercih edilmektedir.

Statik Web Tasarımı Avantajları Nelerdir?

Yaygın olarak kullanılan dinamik web sitelerine kıyasla çok daha düşük maliyetlere sahip olması statik web sitelerinin en önemli avantajıdır. Özellikle hosting(barındırma) ve ek yazılım ihtiyacının çok minimal maliyetlerle karşılanması mümkündür. Bu yüzden de tanıtım ve bilgi amaçlı olarak kurulan web sitelerinde maliyetlerin en minimum seviyede tutulmasına olanak sağladığından, tercih ediliyor. Geliştirilmeye daha fazla açık ve çok daha basit bir temelde geliştirilmesi sağlanabilmektedir. HTML’ den oluşan sayfalarının her birinin boyutları oldukça küçüktür. Küçük sayfa boyutu sayesinde de temel olarak sayfa yükleme sıraları çok daha kısadır. Bu özellikle arama motoru optimizasyonu açısından gerçekten önemli bir avantaj sağlamaktadır. Yeni içerik yapılması ya da sık sık içerik değişikliğinin yapılmasının gerekli olmadığı projeleriniz için statik web tasarımı tercih etmelisiniz. Aynı şekilde sayfa sayısının da çok fazla olmaması da statik web sitelerinin en temel özelliklerinden olduğundan, bu konuda dikkatli hareket edilmesi gerekmektedir.