Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı, bireysel veya kurumsal profilinize uygun, ziyaretçilere en iyi faydaları sağlayabilmeyi amaçlayan internet tarayıcılarının görüntüleyeceği şekilde özel olarak hazırlanan tasarımlardır. Web tasarımı kişi veya kurumların ürün ve hizmetlerini tanıtmak için grafik ve metinleri bir araya getirir. Böylece web siteleri kaliteli bir kimliğe sahip olur. Kısaca internet ortamında görünen yüzünüz de diyebiliriz.

Web Tasarım (Web Sitesi) Nasıl Yapılır?

Web siteleriniz için hazırlanan bu özel tasarımlar, HTML diline sahiptir. Bu işi yapan uzmanlara web master veya web tasarımcısı denilmektedir. Web tasarımı nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak, kısa sürede veya uzun sürede yapılabilir. Kısa sürede yapılan web tasarım işlerinde, hazır temalar üzerinden hızlı bir şekilde yapılması mümkündür. Kısa sürede düşük bütçeli ve sınırlı tema uygulaması ile tasarım yaptırabilirsiniz.

Ancak özgün bir tasarım isteyen, şirketine verdiği değeri üst noktalarda tutan kişiler kaliteli bir web tasarımı ve kodlama ile isteklerine ulaşır. Daha maliyetli ve daha uzun süren bu tasarım süreci şirketinize daha büyük avantajlar sağlar.

Web Tasarım Yapım Aşamaları

  • Öncelikle projelendirme yapılır. Burada brief, rakip analizi, kullanıcı deneyimi tasarımı gibi noktalar esastır.
  • Grafik tasarım
  • HTML/CSS Kodlama
  • CMS Entegrasyonu/ Yazılım
  • Test 

Web Tasarım (Web Sitesi) Neden Önemli?

Bir işletme sahibiyseniz, kaliteli ve cazip bir şirket olmanızın yolu dijital ortamda varlığınızı ortaya koymaktan geçer. Neden mi? Vitrini olmayan bir mağaza ile vitrini olan bir mağaza düşünelim. Hangisinden alışveriş yapmak daha çok hoşunuza giderdi? Cevabınız muhtemelen vitrini olan bir mağazadır. Bunu istemenizin sebebi, o mağaza hakkında fikir sahibi olmanız ve ihtiyacınızı orda bulup bulamayacağınızı biliyor olmanızdır. Web tasarım diğer bir deyişle web sitesi de bu vitrin gibidir. İşletmenizi başkalarına tanıtmak, ürün ve hizmetlerinizi sergilemenin dijital yoludur. Şimdi bir başka soruya odaklanalım:

Peki her vitrini olan mağazaya girmek ister misiniz? Her vitrin ilginizi çeker mi? Hayır dediğinizi duyar gibiyim. İşte içine girmek istediğiniz işletmenin vitrini, bir nevi dijital ortamdaki web tasarımıdır. Eğer web siteniz tasarımsal olarak kaliteli, estetik ve işlevselse kurumsal imajınızı olumlu yönde etkiler. Bu sebeple daha çok ziyaretçiyi içinize alarak, kurumsal prestijinizi üst noktalarda tutacaksınız.