HTML5 Nedir ?

            Açılımı Hyper Text Markup Language olan html5 nedir? Ve nasıl ortaya çıkmıştır soruları son dönemlerde dikkat çekici olmaya başlamıştır. Tim Berners tarafından CERN laboratuvarında 1991 yılında ortaya çıkarılan html, web ‘in ortaya çıkışı olarak kabul edilmektedir. Html ‘nin son sürümü olarak kabul edilen hmtl5, internet sisteminin en önemli teknolojilerinden biridir.

HTML5’nin Ortaya Çıkışı

      İnternetin ortaya çıktığı ilk zamandan bu yana kullanıcılara en iyi internet deneyimini sunan html hem kullanıcılar hem de yazılımcılar için son derece önemli olan bu sistemi en iyi seviyeye taşımaya çalışmıştır. Bu çalışmalar sonucunda daha iyi bir internet deneyimi sunan html5 sistemi ortaya çıkarılmıştır.

      Tüm elektronik cihazlar için çok önemli olan html5 nedir? Ve nasıl kullanılır merak edilmektedir. Özellikle kodlama özelliği açısından diğer sistemlerden farklı olan html5, sunduğu avantajlar ile kullanıcıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyor.

      HTML sisteminin günümüz versiyonunda geliştirilmiş 5.versiyonu olan html5 sistemi birçok tarayıcının son sürümlerince desteklenmektedir. Zengin işaretleme dili olarak da bilinen html sistemi çıktığı ilk zamanlarda sayfalar metinlerden meydana geliyordu. Tek başına görsellik ifade etmeyen html sistemi daha da geliştirilip html5 sistemi oluşturulmuştur.

      Eski sistemlerde ortaya çıkan esnek yapı kod hatalarını görmezden gelerek en aza indiren html5 nedir? Sorusunun cevabı da sunulan avantajlar ile ortaya çıkıyor. Html’de olan büyük – küçük harf duyarlılığı da yeni sistem sayesinde kalmıştır.

HTML5 Sistemi Nasıl Kullanılır?

      Html sistemi herhangi bir programlama dili olmadığı gibi ses, yazı ve görüntü gibi verileri içeren sayfaları birbirine bağlar. Bu sayede sayfaların tamamı web tarayıcılarında görüntülenmektedir. Html sistemi ile JS ve CSS dosyaları kullanılarak yeni dinamik web siteleri meydana getirilebilir.

      Web sitelerini kaliteli bir şekilde oluşturmak için yardım alınan hiper – metin işaretleme dilinin en güncel sürümü olan html5, önceki sürümler ile yanı özellikleri sunar. Ancak bu özellikler dışında yeni dünyanın kapılarını açan avantajları da beraberinde getirmiştir.

      Temiz bir kodlama yapabileceğiniz bu yeni sistem ile tarayıcıların sitede doğru bir şekilde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. İşinizi tamamen kolaylaştıran html5, güncel kod parçacıkları içeriyor. Bu da verimli içerik oluşturmanın en önemli anahtarıdır.

HTML5 Sisteminin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

      Html sisteminin yeni sürümü olan html5 sisteminin sunduğu birçok avantaj olduğu söylemiştik. Şimdi bu avantajların neler olduğundan bahsedeceğiz. Eski sürümler ile kıyaslandığında html5 sürümünün sunduğu fırsatlar şu şekilde sıralanabilir:

      Dahili video ve ses oynatabilme özelliği: Önceki sürümlerde ses ve video oynatabilmek için üçüncü parti programlarını kullanmak gerekiyordu. Bu kullanım sonucunda ise birçok hata ortaya çıkabiliyordu. Ancak html5 sistemi ile tam destek sağlanarak bu sorun ortadan kaldırılmış ve hatalı web sayfaları sorunu giderilmiştir.

      Temiz Kod Özelliği: Genelde dağınık olan Html kodlu sayfalar can sıkabiliyor. Çünkü bu kötü kodlar ile oluşturulan web sitelerinde temel değişiklik yapmak çok zor oluyor. Html5 geliştirici ile daha temiz bir kod sistemi oluşturularak web sitesinin içeriğinin daha kolay ve hızlı anlaşılabilmesi sağlanmaktadır.

      Çevrimdışı Önbellek Özelliği: Aktif bir internet bağlantısına gerek kalmadan web sayfasına belirli öğeler yüklenebilmektedir. İnternet bağlantısında herhangi bir kopukluk olsa bile ilgili sitenin temel öğeleri rahatlıkla yüklenerek sistem çalışır hale getirilebilir.

      Mobil Optimizasyon Özelliği: Mobil uygulamalar ve web siteleri oluşturulabilmek için optimize edilen html5 sistemi ile yatay kaydırma işlemine gerek kalmaz. Bu sayede mobil internet kullanıcılarının tamamı web sitelerine daha kolay ve verimli bir şekilde istedikleri zaman göz atabilmektedir.

      Html5 sistemi ile CSS uyuşmazlığı çözümlenerek büyük – küçük harf duyarlılığı giderilmiştir. Ayrıca arama motorlarının çok daha kolay anlayabileceği bir yapı oluşturulmuştur. Html4 sistemindeki uzun etiketler kısaltılarak, html5 sisteminin geliştiricisi ile sunulmuştur.