CSS Nedir?

css-nedr

Metinlerin biçimlendirilmesi ile ilgili olarak HTML sistemi çok fazla farklılık yapılmasına izin vermektedir. Bu noktada CSS nedir sorusu karşımıza çıkıyor. CSS adı verilen program sayesinde ise bu düzenleme doğrudan maksimize ediliyor. CSS nedir ne işe yarar gibi teknik konulara girmeden evvel kavramsal olarak anlamdan söz edelim. Cascading Style Sheets olarak bilinen stil şablon aslında evrensel bir anlama sahiptir. Dünya genelinde geçerli olan taslakların hazırlanmasına imkan vermektedir. Daha açık bir ifade ile bir harf varsa, bu harfin nasıl düzenlenebileceği, yazı tipinin, boyutunun, renginin yani fiziksel detayları hakkında tercih yapmamızı sağlamaktadır.

Fakat olaya daha genel açıdan bakmak gerekirse sonuç olarak bir web sitesinin tüm alt sayfaları için değişiklik yapmaya da gerek olmayacaktır. Bu sebeple aslında söz konusu olan değişikliklerin her sayfada tek tek yapılması değil aynı anda yapılmasına olanak verilmektedir. Siteniz altında 10 tane sayfa yer alıyorsa 10 sayfaya da girip değişiklik yapmak çok zaman alacaktır. Fakat CSS ile sayfalar üzerindeki değişiklik tek seferde yapılabilmektedir. Bu işlem ise CSS kodları vasıtası ile yapılmaktadır. Kodlar ise HTML arasına yerleştirilmektedir. <head> ya da <body> içerisinde bulunan bölümlere kodlar yerleştirilebilir. Ancak daha sonra harici olan dosyalar hazırlamak gerekli olduğu için bu kodların silinmesi de mümkündür.

HTML ile yapamayacağınız pek çok işlemi CSS ile kolayca yapabilirsiniz. Yine herhangi bir sayfa içerisinde boyut, renk, arka plan resmi ya da rengi gibi farklılık ile birlikte sayfanızı ya da sayfalarınızı düzenleyebilirsiniz. Sayfaların kapladığı alanlar üzerinde değişiklik yapılabileceği gibi bu şekilde doğrudan sayfanın yükünde de azalma meydana gelir. Bu şekilde sayfa aslında daha hızlı ve kolay bir şekilde açılır. Bunun için kullanılacak olan kodlarda kodlama dilleri İngilizce’dir. Kodda yer alacak olan kelimelerin bilinmesi ise yeterlidir. Yine bu sayfada her sayfanın stili üzerinde düzenleme yapmak da mümkün olmaktadır. Şayet CSS kullanmak istiyorsanız kodlama dilini bilmeli ya da bir biline danışmalısınız. Ancak öğrenme aşaması zor olmayan bir yapısı bulunduğundan dolayı öğrenmeniz de bir hayli kolay olacaktır.