Cast Nedir?

Cast bir yapımda kamera önünde rol alan oyunculardır. Cast ajansı ise bu modelleri ekrana sunan ve alternatif oyuncu bulan şirketlerdir. Cast ajansı, sahip olduğu oyuncuları çeşitli projeler için hazırda tutar. Bununla birlikte bu kişilerin kanuni menajerliklerini de üstlenirler. Cast ajansı oyuncuları daha çok isimsiz, tanınmayan kişilerdir. Ekranlarda, podyumlarda boy gösteren pek çok model ve oyuncu bir cast ajansı bünyesinde çalışmaktadır. Ünlü olabilmek biraz şans biraz da hüner gerektirir elbette. Bu olasılığı artırmak için oyuncu ya da modelin kendini geliştirmesi çok önemlidir. 

Cast Çalışması Süreci?

Cast çalışması, yapım firmalarının yapımcılığını üstlendikleri filmler, diziler, reklamlar gibi projelerde rol alacak oyuncuların, rolleri uyarınca analiz edilip belirlenmesi sürecidir. Cast çalışmalarını cast direktörleri ve cast ajansları yaparlar.Cast ajansı oyuncuların seçilmesinde ve ilgili yapımcılara oyuncu sağlanmasında rol oynarlar. Mesela bir yapımcı reklam filmi çekecekse eğer bu ajansa müracaat ederek cast listesinde ki oyuncuları toplantıya alır ve içinden rollerine uygun bulduklarını seçebilirler. Cast ajansı bu işleyiş şekliyle bir çeşit menajerlik hizmeti sunan kurum olmaktadır. Cast ajansına başvurular kabul edilirse şayet teklif gelmesi durumunda anlaşma yapılarak belirli bir yüzde pay cast ajansına ödenir. Bu sebeple cast ajansı sözleşme boyunca oyuncunum bonservisini elinde bulundurur. Bu nedenle cast ajansı bünyesindeki oyuncu ve modellerin tercih edilmesi için elinden geleni yapar ve oyuncuyu bu kapsamda daha çok eğitip meziyetli kılmaya çaba sarf eder.

Bir Cast Ajansı Listesine Girmek İçin Alınan Eğitimler?

Ekseriyetle oyunculuk ve kamera önü performansı hususunda eğitim verilmektedir. Özellikle kamera önü eğitimi oldukça önemlidir. Çünkü pek çok insan çok yetenekli ve kendi işinde başarılı olsalar dahi kamera önünde heyecanlanıp amatörce hatalar yapabiliyorlar. Bu ihtimali ortadan kaldırabilmek için kamera önü ve oyunculuk eğitimi şarttır.Cast Ajansının Faydaları Nelerdir?Film, dizi, reklam projeleri olan yapımcılar genellikle yeni yüzler bulabilmek amacıyla cast ajansına başvuru yaparlar. Bu şekilde cast listesinde yer alan model ya da oyuncular kendilerini pek çok firmaya gösterme şansı bulurlar. Cast ajansı hizmetleriyle hem model ve oyuncular daha rahat bir şekilde kendini gösterme şansını elde eder hem de yapımcılar çok daha kolay aradıkları oyuncuları bulabilmektedirler.

Cast Listesi Nasıl Belirlenir?

Bu aşamada yapımcıların proje konuları önemlidir. Komedi filmi için ekseriyetle komik, minyon, sempatik olanlar seçilirken, korku ve aksiyon için, ciddi ve asık suratlı tipler tercih edilmektedir. Ayrıca dolandırıcı veya sunucu rolleri için özel olarak ikna edebilen jest ve mimiklere sahip insanlar tercih edilmektedir. Dram türü filmler için ağlama ve hüzünlenme becerisi gelişmiş olan kişiler tercih edilir. Bunun gibi rollerde yönetmenler genellikle bu noktalara dikkat ederler. Fakat pek çok konuda yeteneği olan oyuncular değişik rollerde aynı anda rol alabilmekteler ve bu genelde oyuncu ve modelin şahsi yeteneği ile ilgilidir.

Dijital Çağda Cast Hizmeti

Dijital çağ ile birlikte pek çok veri gibi cast ajansı da oyuncu bilgisini buradan yayınlayabiliyor. Bir Cast ajansına başvuru yapacak adaylar fotoğraflarını yükleyip, telefon numaraları, adres vb. bilgilerini girerek günümüzde daha rahat bir şekilde ajanslara başvuru yapabilmektedirler. İlaveten yapımcı firmalar anlaşma haline oldukları cast ajansı bünyesinde ki oyuncu havuzundan diledikleri anda birini seçip görüşmeye çağırabilmektedirler. Bu şekilde uzak yerlerde ki ajanslara bile başvuru yapılabilmekte ve buralardaki oyuncu ve model havuzunu takip edebilmektedirler.

Cast Seçiminde Genellikle Ajansların Tercih Edilmesinin Nedeni

Tercihin başlıca sebebi oyuncu havuzunun çok geniş olması ve buradan seçeceği kişilerin gerekli eğitimleri aldıkları için seçim yaparken riskin çok daha düşük olmasıdır. Bu yüzden yapımcı firmalar genellikle yeni yüz arayışlarında cast ajansı tercih ederler.