Backlink Nedir? Backlink Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Web sayfalarında sayfalar arası ve farklı sayfalara link verme işlemi yapılmaktadır. Peki backlink nedir? Bir web sitesinden farklı bir siteye link verilmesine backlink adı verilmelidir. Verilen bu linklerin sayısı ve link verilen sitelerin güvenilir olması linkleme yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken faktörlerden olacaktır. Google’ın oldukça başarılı olması ile birlikte hayatımıza giren bu kavram aynı zamanda SEO’da da çok önemli bir yere sahiptir.

Google backlink nedir diye merak ediyorsanız özellikle bu tür bir sistemin PageRank ile birlikte popüler hale geldiğini söyleyebiliriz. Bu algoritma sayesinde Google üzerinde kullanıcılar daha doğru arama sonuçları ile karşılaştı. Bu durum da Google’ın en popüler arama motoru olmasına sebep oldu.  Backlink ne işe yarar sorusunun cevabı da işte bu noktada karşımıza çıkıyor. Google’ın bu denli bir imaj yaratması bu tür bir linklemenin öneminin araştırılmasına sebep oluyor. Bu tür link alan sitelerin diğer sitelere göre daha güçlü olacağının altını çizmek gerekiyor.

Peki backlink nasıl alınır? Bu tür linklere karar vermek aslında bir referans göstermek olacaktır. Şayet link verdiğiniz site kullanımda değilse ya da güvenilir değilse bu durum doğrudan sizlerin başarısını da etkileyecektir. Kimlere link vereceğinizi bilmiyorsanız da bu noktada internet üzerinde pek çok backlink aracı olduğunu söyleyebiliriz. Bu araçlar aynı zamanda size link vermiş olan siteleri de görmenize yardımcı olmaktadır.

Tabi ki bu konuda linklemenin sitenize olan katkılarından da söz etmek gerekiyor. PR adı verilen bu puan ise Google tarafından uzun sürede hazırlanıyor. Sizlere tavsiyemiz;

  • Kesinlikle kaliteli ve güvenilir olan sitelerden link alın.
  • Sitenin sizin siteniz ile aynı konuda faaliyet gösterdiğinden emin olun.
  • Elde etmiş olduğunuz linklerini sayfalar arasında dağıtmaya özen gösterin.
  • Hedef olarak tercih ettiğiniz anahtar kelimeler üzerinden linkleme yapın.
  • Bir alma şeklinize dikkat edin. Linkler sitelerin alt kısımlarında yer alıyor ise bunlar genellikle ücretli olarak kabul edilecektir. Bu sebeple içerik içerisinde yer alan anahtar kelimeler üzerinden linkleme yapabilirsiniz.