Art Direktör Nedir? İş Tanımı ve nitelikleri nelerdir?

Web tasarım ve kreatif ajanslarında çalışanların yakından tanıdığı bu unvan yaşantımıza yakın bir tarihte giriş yapmıştır. Merak edenler ve meslek seçiminde Art Direktörlüğünü tercihleri arasına yazan gençler için yazımızın devamı belki de hayati nitelikle önem teşkil ediyor.

Art direktör diğer bir tabirle sanat yönetmeni demektir. Yapılacak işin, çalışmanın ve kurumsal yapının gidişatını, yol haritasını belirler. Sanat yönetmeni genelde bir ekibin yöneticiliğini de yapar. Örneğin kurulacak bir site veya projeyi yönetir. Zaman zaman metin yazarlığı da yapabilir ancak tasarımcı ve metin yazarıyla birlikte de çalışabilir. Genellikle art direktörler tasarım kökenlidir. Teknik detaylar art direktörün denetiminden geçerek proje veya web sitesi halini alır.

Art direktörün en önemli özelliği yaratıcı düşünebilmesidir.

Ayrıca Photoshop, Illustrator ve indesign gibi programları iyi kullanabilmesi gerekir. En az 3-4 yıl ajans deneyimi olması beklenen bu kişinin web tasarım ve dijital ağırlıklı iş tecrübesine sahip olması beklenir. 360 derece projelerde yer alabilecek, ürettiği projeyi basılı ve dijital olarak tasarlayabilecek veya tasarımcıyı bu yönde yönlendirebilecek, tipografi bilgisi gibi özellikler aranmaktadır.

Ayrıca üniversitelerin grafik tasarım, iletişim tasarımı, güzel sanatlar veya bunlarla ilgili bölümlerden mezun, bu süreçleri akademik bilgisiyle yönetebilmesi beklenmektedir. Bunlara ek olarak takım çalışmasına yatkın, sorumluluk almayı seven biri olması da gerekmektedir.

Özetle Art Direktör yani Sanat Yönetmeni bir kreatif ajansın tasarımla ilgili tüm proje aşamalarında takım çalışmasını yöneterek bizzat içinde bulunan kişidir.