Afiş ya da poster tasarımları son zamanlarda hem firmaların hem de organizasyonların kaçınılmaz bir paylaşım yöntemi olarak kullanıma hazır bir şekilde paylaşılmaya başlanmıştır. Doğru tasarım ve kurumsal adımlarla paylaşım yapmak isteyenler için bugün siz de en basit afiş poster tasarımı şablonlarını oluştururken dikkat etmeniz gereken ayrıntıları öğrenebileceksiniz. Kalite standartlarını bir araya getirerek, doğru renk paletlerinde logo ve fotoğraf yerleştirirken dikkat etmeniz gerekenleri görebileceksiniz. Bu ayrıntılar sayesinde kısa süre içerisinde hem sade hem de kurumsal bir standarttı olan bir şablonu elde etmiş olacaksınız. Daha fazla vakit kaybetmeden afiş örnekleri ve nasıl yapılacağı ile ilgili bilgileri sizinle paylaşalım.

Afiş Nasıl Yapılır?

Afiş yapmadan öncesinde, kullanacağınız afişi nerede, ne şekilde ve hangi hedef kitle içerisinde değerlendireceğinizden emin olmanız çok fark yaratacaktır. Bu açıdan değerlendirdiğinizde kaliteli bir afiş tasarımı için gereken adımları güçlü bir kullanım sağlamak adına gereken renk paleti, doğru yazı puntosu ve fotoğraf seçimi ile gerçekleştireceksiniz. Bu ayrıntılar düşünüldüğünde sizin için çok büyük gözükmese dahi afiş eylemlerinin psikolojik bir standarttı olduğunun bilincinde hareket etmelisiniz. Doğru bir afiş tasarımı yapmak için yapmanız gereken en önemli ayrıntılar en azından bu üç standarttı birlikte kullandığınızda ne kadar estetik durduğu ve sonucunda da hedeflediğiniz şeylere ne kadar yaklaştığıyla ilgilidir.

Eğer evde kendiniz afiş tasarlamayı arzu ediyorsanız, Corel Draw programını kullanmanızı size tavsiye ederiz. Belirli bir alt yapı gerektirse de kısa sürede kullanabilirsiniz. Powerpoint üzerinden de tasarım yapabilirsiniz. Ancak baskı kalitesi ve doğru yerleştirme standartları açısından iyi bir grafik tasarımcı ile çalışmak her zaman fark yaratacaktır. Bu program ile kendi içlerinde olan şablon avantajlarıyla kısa süre içerisinde arzu ettiğiniz afişe ulaşabileceksiniz. Afiş hazırlarken iyi bir slogan ve ürün bulmak, sizin hedef kitleniz açısından güçlü sonuçlar doğuracaktır. İnsanların dikkatini uzaktan da olsa çekebilecek bir öne çıkartmayı da yaptıktan sonrasında, simetrik ya da asimetrik yerleştirmeyle afişinizi tamamlayacak ve kullanıma hazır hale gelmiş bir vaziyette sunabileceksiniz.